Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Demokratyczna rewolucja w Rożawie. O równości płci, ekologii i demokracji oddolnej” z Dilar Dirik (Cambridge University), które odbędzie się w IS UJ 21 lutego o godz.18.00 w sali 79 (II piętro). Spotkanie w języku angielskim.

Dilar Dirik jest aktywistką Ruchu Kobiet Kurdyjskich, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Cambridge. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na przecięciu krytycznych analiz genderowych ze studiami nad nacjonalizmem, kapitalizmem i aktywizmem obywatelskim. Jest współautorką książki. „A Small Key Can Open a Large Door: The Rojava Revolution”.

O spotkaniu:

Pełna determinacji bohaterska obrona Kobane stała się symbolem kurdyjskiej walki z tzw. Państwem Islamskim. Ta niespełna 50 tysięczna miejscowość leży w regionie Rożawa, który po wyparciu armii Asada, stał się miejscem demokratycznego eksperymentu. Nowa struktura organizacyjna odbija bogate zróżnicowanie etniczno-religijne regionu. Jej podstawą są samorządne wspólnoty, oparte na demokracji bezpośredniej, ekologii i spółdzielczej gospodarce. W centrum koncepcji zwanej „konfederalizmem demokratycznym” znajduje się idea równości płci.

Data opublikowania: 13.02.2018
Osoba publikująca: Anna Szwed