Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności

Zmarł Profesor Bronisław Misztal

Z wielkim żalem przyjęliśmy infromację, że w dniu 9 maja 2024 r. zmarł Profesor Bronisław Misztal - wybitny socjolog, analityk polityczny, publicysta, wykładowca wielu prestiżowych uczelni, dyplomata, ambasador RP w Portugalii w latach 2012-2016. W latach 1995-2000 Profesor Bronisław Misztal pracował w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzinie i Bliskim Profesora składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
więcej o Zmarł Profesor Bronisław Misztal
aktualności

Profesor Piotr Sztompka - Pożegnanie Profesora Hieronima Kubiaka

Nieczęsto się zdarza, aby ktoś pełniący na swojej życiowej drodze wiele różnych ról społecznych, w każdej z nich zdobywał szacunek. A to jest właśnie przypadek Hieronima Kubiaka. Jego życie wypełniały cztery role: badacza naukowego, nauczyciela i wychowawcy młodzieży akademickiej, organizatora i konstruktora instytucji naukowych, oraz działacza społecznego i politycznego. Dobrze sprawdził się we wszystkich. Był przede wszystkim wybitnym socjologiem. Ale zaczynał jako filolog, a do socjologii zaprowadziła go chyba ta sama wyniesiona z robotniczej Łodzi lewicowa wrażliwość, która znacznie później kazała mu podejmować trudne i niepopularne funkcje polityczne. Zanim zaczął działać publicznie, chciał społeczeństwo lepiej zobaczyć i głębiej zrozumieć. To dobra kolejność. Kubiak szybko przekraczał kolejne szczeble socjologicznego wtajemniczenia: w cztery lata po magisterium - doktorat, w cztery następne lata - habilitacja, a siedem lat później – profesura tytularna. Cały czas pod egidą Uniwersytetu Jagiellońskiego i opieką ówczesnego nestora polskiej socjologii profesora Kazimierza Dobrowolskiego. Dopiero emerytura zamyka jego mariaż z uniwersytetem i otwiera rozdział dalszej kilkuletniej pracy w Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
więcej o Profesor Piotr Sztompka - Pożegnanie Profesora Hieronima Kubiaka
aktualności

Zmarł Profesor Hieronim Kubiak

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 22 kwietnia 2024 roku, po długiej chorobie, zmarł prof. dr hab. Hieronim Kubiak – wybitny socjolog, profesor emerytowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Socjologii UJ oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prof. dr hab. Hieronim Kubiak urodził się 30 września 1934 w Rudzie Pabianickiej koło Łodzi. Był absolwentem filologii rosyjskiej (1956) oraz socjologii (1964) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obronił w 1968 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1979 roku, a profesora zwyczajnego w 1990 roku. Zainteresowania naukowe prof. dr. hab. Hieronima Kubiaka koncentrowały się na problematyce socjologii religii, socjologii kultury, teorii procesów narodotwórczych, wspólnotach etnicznych, migracjach międzynarodowych oraz socjologii władzy i polityki.
więcej o Zmarł Profesor Hieronim Kubiak
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Bitwy żywnościowe z wojną w tle Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Sala im. Władysława Kwasniewicza (Czytelnia Biblioteki IS UJ) 25.04.2024 r., godz. 13:00 Przedmiotem dyskusji będzie wykorzystywanie bezpieczeństwa żywnościowego do poszerzania własnych wpływów globalnych, regionalnych i lokalnych przez graczy, którzy kontrolując proces produkcji i/lub dystrybucji żywności zyskują w dzisiejszym świecie oręż do walki o własne interesy niemal równie istotny, co konwencjonalne środki prowadzenia wojny. Podczas wystąpień zarysowany zostanie kontekst ponowoczesnego systemu społecznego i
więcej o Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
więcej o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"
aktualności doktoranci pracownicy

Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

Instytut Socjologii UJ wraz z Komitetem Badań nad Migracjami, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ i Jagiellońskim Centrum Badań Migracyjnych jest współorganizatorem konferencji MIGRANCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja, która odbędzie się w dniach 23. - 25. września br. w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na konferencję! Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne.
więcej o Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”
aktualności

Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

więcej o Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
więcej o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
więcej o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ